Plattsburgh Mayor’s Cup 1997


Fleet/Method: RA (PHRF)
Distance: 14.25
Points Sail No. Yacht Name Yacht Type Rating Finish Time Corrected Finish Time Course Time Speed Corrected Time Aftr Prev Ycht Corrected Time Aftr lst Place Avg Speed Needed to Place 1st
0.75 22 PEREGRINE BRUSH/HORTONJ33 81 13:29:45 13:10:31 2:29:45 5.7 0:00:00 0:00:00 5.7
2 34 LIONHEART ALPERT/J1O5 69 13:27:14 13:10:51 2:27:14 5.8 0:00:20 0:00:20 5.82
3 40248 MOHAWK WARRIOR GORMAN/J-35 72 13:28:46 13:11:40 2:28:46 5.74 0:00:49 0:01:09 5.79
4 33560 FRANKLY SCARLET POWLISON/SOV33 87 13:34:00 13:13:20 2:34:00 5.55 0:01:40 0:02:49 5.65
5 33751 OBSESSION DAHLEN/J35 72 13:31:34 13:14:28 2:31:34 5.64 0:01:08 0:03:57 5.79
6 22556 FIREWATER GROSBY/COOK36 102 13:42:19 13:18:05 2:42:19 5.26 0:03:37 0:07:34 5.52
7 15155 GOLDEN DAZY HILL/GOUGEON2T 78 13:40:16 13:21:44 2:40:16 5.33 0:03:39 0:11:13 5.73
Fleet/Method: RB (PHRF)
Distance: 14.25
Points Sail No. Yacht Name Yacht Type Rating Finish Time Corrected Finish Time Course Time Speed Corrected Time Aftr Prev Ycht Corrected Time Aftr lst Place Avg Speed Needed to Place 1st
0.75 103 WITCHCRAFT PARSONS/J29 108 13:32:18 13:06:39 2:37:18 5.43 0:00:00 0:00:00 5.43
2 US43 REALESCAPE DULEY/J-92 105 13:32:10 13:07:14 2:37:10 5.44 0:00:35 0:00:35 5.46
3 32096 BARK ODE BROWNE/GARD/J29 108 13:35:00 13:09:21 2:40:00 5.34 0:02:07 0:02:42 5.43
4 23702 LEPRECHAUN ALLEN/J30 135 13:45:57 13:13:53 2:50:57 5 0:04:32 0:07:14 5.22
5 114 EVOKEDPOTENTIAL KIMURA/MELGES24 102 13:40:00 13:15:46 2:45:00 5.18 0:01:53 0:09:07 5.48
6 294 CLEAN SWEEP SULLIVAN/J30 135 13:51:53 13:19:49 2:56:53 4.83 0:04:03 0:13:10 5.22
7 22200 GOODWOOD COX/KIRBY3/4TON 135 13:54:35 13:22:31 2:59:35 4.76 0:02:42 0:15:52 5.22
9 22552 SHADOWFAX PRATT/T-TEN 129 DNC
Fleet/Method: RC (PHRF)
Distance: 14.25
Points Sail No. Yacht Name Yacht Type Rating Finish Time Corrected Finish Time Course Time Speed Corrected Time Aftr Prev Ycht Corrected Time Aftr lst Place Avg Speed Needed to Place 1st
0.75 42363 MAVERICK RATHBONE/TRT31 153 13:49:45 13:13:25 2:59:45 4.75 0:00:00 0:00:00 4.75
2 58 TOADS WILD RIDE FINCH/WAVELEN24 162 13:53:16 13:14:47 3:03:16 4.66 0:01:22 0:01:22 4.7
3 3300 RESULTS SIGNORELLO/J24 168 13:58:20 13:18:26 3:08:20 4.53 0:03:39 0:05:01 4.66
4 79 RAGTIME O’ROURKE/S2-7.9 165 13:57:45 13:18:34 3:07:45 4.55 0:00:08 0:05:09 4.68
5 65 LEGACY GOODWIN/TAR3000 162 13:57:40 13:19:11 3:07:40 4.55 0:00:37 0:05:46 4.7
6 US49 ICE CUBED QUAID/J24 168 14:11:58 13:32:04 3:21:58 4.23 0:12:53 0:18:39 4.66
7 33883 SHAKA CORMIER/X95 143 14:10:07 13:36:09 3:20:07 4.27 0:04:05 0:22:44 4.82
10 21204 GEMINI REESE/J24 168 RET
11 20196 STO LAT II LAMB/C&C33 147 DNC
Fleet/Method: RD (PHRF)
Distance: 14.25
Points Sail No. Yacht Name Yacht Type Rating Finish Time Corrected Finish Time Course Time Speed Corrected Time Aftr Prev Ycht Corrected Time Aftr lst Place Avg Speed Needed to Place 1st
0.75 107 CARINA ZIEMER/REDWNG30 195 14:12:44 13:26:25 3:32:44 4.01 0:00:00 0:00:00 4.01
2 10632 CELERITY NIMICK/P-26 213 14:20:13 13:29:38 3:40:13 3.88 0:03:13 0:03:13 3.94
3 20512 IMPULSIVE RAY/ABLE POIT24 195 14:18:18 13:31:59 3:38:18 3.91 0:02:21 0:05:34 4.01
4 1607 SWAN SONG JOHNSON/P26 213 14:23:24 13:32:49 3:43:24 3.82 0:00:50 0:06:24 3.94
5 418 TENACIOUS GUIBORD/ S2-26 222 15:59:00 15:06:16 5:19:00 2.68 1:33:27 1:39:51 3.9
Fleet/Method: PA (Portsmith Rule)
Distance: 7.75
Points Sail No. Yacht Name Yacht Type Rating Finish Time Corrected Finish Time Course Time Speed Corrected Time Aftr Prev Ycht Corrected Time Aftr lst Place Avg Speed Needed to Place 1st
0.75 46837 LASER WHITE/LASER 91.2 12:13:30 12:25:24 2:03:30 3.76 0:00:00 0:00:00 3.76
2 11 SUNFISH GEORGE/SUNFISH 102.8 13:45:36 13:39:44 3:35:36 2.15 1:14:20 1:14:20 3.29
6 DS11 NO NAME LARKIN/O’DAY DS 99.9 DNF
6 86 MITREK SVENDSEN/DYER10 110 DNF
6 86259 SUNFISH CASH/SUNFISH 102.8 RET
7 1 BENETEAU WIZZ WEST/WIZZ 92.4 DNC
7 291 QUANTUM BOUCHAR/TRINKA 110 DNC
7 6032 MALAIKA COLLIN/LASER 91.2 DNC
Fleet/Method: PB (Portsmith Rule)
Distance: 14.25
Points Sail No. Yacht Name Yacht Type Rating Finish Time Corrected Finish Time Course Time Speed Corrected Time Aftr Prev Ycht Corrected Time Aftr lst Place Avg Speed Needed to Place 1st
0.75 5067 BLUE POINT SCHAEFER/HOBI18 71.5 12:46:04 13:48:16 2:36:04 5.47 0:00:00 0:00:00 5.47
5 378 HOBIE 21 SCHADOW/HOBIE21 66.5 DNF
5 2457 COWABUNGA BUNNELL/SOLCT18 75.5 DNF
5 88921 NO NAME SWEET/HOBIE16 77 DNF
6 US2 TOAST-ED GERVAIS/RGLA36 65 DNC
6 37704 SWEET SIXTEEN SWEET/HOBIE16 77 DNC
Fleet/Method: CA (PHRF)
Distance: 7.75
Points Sail No. Yacht Name Yacht Type Rating Finish Time Corrected Finish Time Course Time Speed Corrected Time Aftr Prev Ycht Corrected Time Aftr lst Place Avg Speed Needed to Place 1st
0.75 13 MONK LEVY/HUNTRLGD35 144 12:44:39 12:26:03 1:29:39 5.18 0:00:00 0:00:00 5.18
2 187 EERIE MIST STATA/J-27 123 12:42:55 12:27:02 1:27:55 5.28 0:00:59 0:00:59 5.34
3 34582 RHYL RAYMOND/C&C33 150 12:46:36 12:27:13 1:31:36 5.07 0:00:11 0:01:10 5.14
4 6 CHARISMA BORA/HUNTER 37 120 12:42:45 12:27:15 1:27:45 5.29 0:00:02 0:01:12 5.37
5 1008 MISTY DECKER/CATAL134 141 12:49:32 12:31:19 1:34:32 4.91 0:04:04 0:05:16 5.2
6 54919 CENTURION BASHAW/J37 75 12:41:22 12:31:41 1:26:22 5.38 0:00:22 0:05:38 5.75
7 23571 NO NAME JOYCE/T-10 129 12:51:09 12:34:29 1:36:09 4.83 0:02:48 0:08:26 5.3
8 40253 MISTRAL DUANY/S2-10.3 129 12:53:43 12:37:03 1:38:43 4.71 0:02:34 0:11:00 5.3
9 1016 GOLDEN GIRL 11 DOHN/PEARSON36 144 12:59:14 12:40:38 1:44:14 4.46 0:03:35 0:14:35 5.18
10 3460 SPECULATION DESROCHER/CS33 156 13:06:57 12:46:48 1:51:57 4.15 0:06:10 0:20:45 5.09
12 1 AMNESIA LINK/HUNTER36 144 DNF
Fleet/Method: CB (PHRF)
Distance: 7.75
Points Sail No. Yacht Name Yacht Type Rating Finish Time Corrected Finish Time Course Time Speed Corrected Time Aftr Prev Ycht Corrected Time Aftr lst Place Avg Speed Needed to Place 1st
0.75 485 EDELWEISS 11 HOLZINGER/HUN37 162 12:41:05 12:20:09 1:31:05 5.1 0:00:00 0:00:00 5.1
2 432 WINGDAM BARKER/TARTAN34 174 12:47:17 12:24:48 1:37:17 4.77 0:04:39 0:04:39 5.01
3 322 PEQUOT DUFFY/ODAY322 174 12:52:44 12:30:15 1:42:44 4.52 0:05:27 0:10:06 5.01
4 31712 S’NO SUBSTITUTE FRASER T3000 162 12:51:53 12:30:57 1:41:53 4.56 0:00:42 0:10:48 5.1
5 85 ESPADA ELLIS/COLUMB32 198 13:03:12 12:37:37 1:53:12 4.1 0:06:40 0:17:28 4.85
6 25 ADAMUS BUHR/MORGAN32 195 13:03:59 12:38:48 1:53:59 4.07 0:01:11 0;18:39 4.87
7 333 INFLEXIBLE KEMPAINEN/RAN26 198 13:06:33 12:40:58 1:56:33 3.98 0:02:10 0:20:49 4.85
8 29601 ANTOINETTE MARI VAN DELOO/HU28 192 13:10:27 12:45:39 2:00:27 3.86 0:04:41 0:25:30 4.89
9 18 BARRANQUILLA FARUQI/KALIK33 162 13:18:54 12:57:58 2:08:54 3.6 0:12:19 0:37:49 5.1
10 8 NORTHSTAR OSB0RNE/HUNTR30 186 13:30:07 13:06:05 2:20:07 3.31 0:08:07 0:45:56 4.93
13 12792 FREE SPIRIT GRAFALS/RANGE26 198 DNF
13 22134 SILVER HEELS TO CZAJA/SANTANA25 186 DNF
14 208 CHINO III HOLDEN/S2 9.2 189 DNC
Fleet/Method: CC (PHRF)
Distance: 7.75
Points Sail No. Yacht Name Yacht Type Rating Finish Time Corrected Finish Time Course Time Speed Corrected Time Aftr Prev Ycht Corrected Time Aftr lst Place Avg Speed Needed to Place 1st
0.75 3 WILLIWAW III SIMKINS/KIRBY8 207 12:50:24 12:23:40 1:45:24 4.41 0:00:00 0:00:00 4.41
2 1159 FIRSTFIDDLEGRIN CURTIN/P ENSIGN 258 13:01:49 12:28:29 1:56:49 3.98 0:04:49 0:04:49 4.15
3 521 E-Z-DUZ IT CASH/P-26 213 12:56:05 12:28:34 1:51:05 4.18 0:00:05 0:04:54 4.37
4 53393 PACIFIER METZ/S2 6.9 213 13:00:06 12:32:35 1:55:06 4.03 0:04:01 0:08:55 4.37
5 26 LE SAINT YVES VACHON/TANZER26 213 13:02:42 12:35:11 1:57:42 3.95 0:02:36 0:11:31 4.37
6 5676 WHEEZER BUNN/CATAL27 216 13:10:52 12:42:58 2:05:52 3.69 0:07:47 0:19:18 4.36
7 908 HORSEPLAY REID/HUNTER27’3 216 13:26:58 12:59:04 2:21:58 3.27 0:16:06 0:35:24 4.36
8 5196 NO NAME CLUTE/CATA25 228 13:31:28 13:02:01 2:26:28 3.17 0:02:57 0:38:21 4.3
9 7.3 VIEWFINDER HAMMOND/S2 24 231 13:36:13 13:06:23 2:31:13 3.07 0:04:22 0:42:43 4.28
11 1 TREFOIL HAJECK/PRSNTRIT 246 DNC
11 43 GOOD DAY AY BUYER/TANZER8.5 201 DNC
11 102 MAITAI WHITECROS/SEA23 270 DNC
11 542 ANTICIPATION FELDMAN/ENSIGN 258 DNC
11 2697 LUCKY SPOT DAVEY/CATA25SK 228 DNC